Utolsó frissítés: május 26, 2023 december 8-tól kezdve minden olyan, az EU-ban értékesített borra, amelyet nem az említett időpont előtt állítottak elő és címkéztek fel, új címkézési követelmények vonatkoznak majd. Ez a cikk összefoglalja az új szabályok legfontosabb pontjait, és választ ad a borászoktól a Scantrusthoz gyakran érkező kérdésekre. Olvassa el ezt a cikket, ha: Ön egy bortermelő, aki bort értékesít az Európai Unióban. Ön olyan borkereskedő, aki az Európai Unióban eladásra szánt borokat címkézi. Ön az Európai Unióban értékesített borok címkegyártója. Ha már ismeri a törvényt, és lépésről lépésre tájékoztatást szeretne kapni a megfelelésről, látogasson el a QR-kódok és az elektronikus címkék megfelelés érdekében történő használatáról szóló útmutatónkba.
december 8. után minden olyan bornak, amelyet nem az említett időpont előtt állítottak elő és címkéztek fel, a 2021/2117/EU rendelet szerint fel kell tüntetnie az összetevőkre, az allergénekre, az energiára és a tápértékre vonatkozó információkat. Az allergéneket és intoleranciákat fel kell tüntetni a terméken, vagy fizikailag hozzá kell csatolni a termékhez. A többi előírt információ egy része, például az összetevők, opcionálisan „elektronikus úton“, például QR-kóddal is megadható. A jogszabály szerint a nem megfelelő borokat ki kell vonni a forgalomból, és szankciókat is alkalmazhatnak. Lásd az 1306/2013/EU rendelet IV. fejezetének 89. cikkét.
A 2023. december 8. előtt „előállított és címkézett“ borok mentesülnek a követelmények alól, és az említett időpont után is értékesíthetők az EU-ban, egészen a készletek kimerüléséig. A „termelt“ fogalmát hivatalosan nem határozták meg. A borágazat jelenleg úgy értelmezi a „termelt“ fogalmát a törvény összefüggésében, hogy az „a hordóban történő erjedés befejeződött“. Ha ennek hivatalos meghatározása rendelkezésre áll, akkor azt itt frissítjük.
Az új szabályozásnak meg nem felelő borokat az 1306/2013/EU rendelet IV. fejezetének 89. cikke értelmében kivonhatják a forgalomból, és közigazgatási szankciókat szabhatnak ki rájuk. Az ellenőrzésekkel történő végrehajtást az egyes EU-tagállamokra ruházzák át, és azokat az egyes EU-tagállamoknak kell kezelniük.
A borok címkéjén az energiainformációkat – hasonlóan az Egyesült Államokban alkalmazott kalóriadeklarációhoz – az „E“ szimbólummal kell feltüntetni a 100 ml-es adagra vonatkoztatva. A potenciális allergéneket szintén jól láthatóan fel kell tüntetni a bor címkéjén, és a „Tartalmaz“ szó alatt kell feltüntetni. Az ismert intoleranciák és allergének* listáját, valamint a feltüntetésükre vonatkozó megjegyzéseket az 1169/2011/EU rendelet 9. cikke 1. szakaszának c) pontjában találja. Az összetevőkre és a tápértékre vonatkozó információkat meg kell adni, de ezek elérhetővé tehetők a bor címkéjén található QR-kód vagy URL-címke segítségével is, amely a fogyasztót egy olyan weboldalra irányítja, amely tartalmazza az információkat. Megjegyzendő, hogy az „elektronikus címke“ vagy e-címke nem tartalmazhat értékesítési vagy marketing célú információkat. A rendelet megsértésének minősül, ha az előírt összetevő- vagy tápértékadatok mellett értékesítési és marketingadatokat is terjesztenek. A tápérték- és energiaadatok közzétételének részletesebb leírását, például az energiaértékek kiszámításának módját és az allergének szabályoknak megfelelő rendszerezését ebben a részletes útmutatóban találja.
A jogszabály előírja, hogy a fenti információkat a fogyasztó számára könnyen érthető hivatalos uniós nyelven kell rendelkezésre bocsátani. A jogszabály továbbá kimondja, hogy az EU-tagállamok meghatározhatják, hogy az elektronikus címkéket milyen nyelven kell megjeleníteni.
Ez a megközelítés több okból is azzal a kockázattal jár, hogy nem felel meg a követelményeknek. A weboldalak létrehozásához használt legtöbb platform tartalmaz olyan nyomkövető szoftvert, amely adatokat tárolhat azokról az ügyfelekről, akik megtekintik az Ön e-címkéit. Ezt a törvény kifejezetten tiltja – további információkért lásd a 2021/2117. számú, 16a. cikk (32) bekezdésének c) pontját. Továbbá, hogy a törvénynek megfeleljenek, a törvény szerint ezeken az oldalakon sehol sem jelenhetnek meg értékesítési vagy marketinganyagok. Végül pedig a tartalomnak egy vagy több hivatalos uniós nyelven kell megjelennie, amely a fogyasztó számára könnyen érthető ahhoz, hogy megfeleljen a törvénynek. A legmegbízhatóbb megoldás a megfeleléshez egy olyan speciális szoftveres megoldás, amely „tiszta“ weboldalakat szolgál ki, amelyek csak a szükséges információkat tartalmazzák.
Ha egy bortermelő QR-kódok és e-címkék generálásához egy szoftvert használ a boraihoz, ésszerű, hogy az e-címkében linkeket is szeretne elhelyezni, hogy a vásárlók könnyen megtalálhassák a borászati termék vagy a márka hivatalos weboldalát. A szabályok nem határozzák meg egyértelműen, hogy elfogadható-e vagy hogyan lehet a bortermelő weboldalára mutató linket elhelyezni a bor e-címkéjén, hogy ne sérüljenek azok a követelmények, amelyek szerint a) nem jeleníthetők meg értékesítési vagy marketinginformációk, vagy b) a felhasználói adatok nem követhetők nyomon. Legjobb tudomásunk szerint a borászati szövetségek jelenleg más útmutatást adnak erre vonatkozóan, mint a borászatok. Megjegyzés – kapcsolatban állunk a szabályozó hatóságokkal, és folyamatosan frissítjük ezt a cikket, amint többet tudunk meg a témáról.
A borászatok három jelentős előnye miatt választják a QR-kódokat a megfelelőség érdekében: Automatikusan lefordíthatók a megfelelő nyelvre, attól függően, hogy a felhasználó hol olvassa be. A címkéket valós időben módosíthatja, kijavítva a címkék nyomtatása után felfedezett problémákat vagy hibákat. Elkerülheti a fizikai címkék nagymértékű módosítását. A borosüveg beolvasásakor különböző információkat adhat a fogyasztóknak attól függően, hogy hol tartózkodnak; például egy európai uniós fogyasztó a megfelelő e-címkét látná, míg egy amerikai a marketinginformációkat. Ehhez dinamikus QR-kódokra van szükség.
A sör és a szeszes italok nem tartoznak a frissített rendelet hatálya alá. Ennek ellenére egyes szeszesital-gyártók, például a Pernod Ricard, önkéntes alapon QR-kódokon keresztül közzéteszik a tápértékkel kapcsolatos információkat.
Azokra a borokra, amelyek alkoholtartalmát valamilyen eljárással csökkentették vagy „alkoholmentesítették“, ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a normál, alkoholos borokra, bár az italban lévő alkohol mennyiségétől függően vannak bizonyos különbségek. A „de-alkoholizált“ (angol helyesírás) kifejezést kell feltüntetni, és digitálisan is megadható, ha az alkoholtartalom nem haladja meg a 0,5%-ot. A „részlegesen alkoholmentesített“ kifejezés akkor használható, ha az alkoholtartalom meghaladja a 0,5%-ot, de nem éri el a kategória alkoholtalanítás előtti minimális tényleges alkoholtartalmát. Fontos különbség, hogy minden olyan bor esetében, amelynek térfogatszázalékos alkoholtartalma 10 %-nál kisebb, a minimális eltarthatósági időt fel kell tüntetni, és azt „elektronikus úton“ is meg lehet adni.
Összefoglalva: Minden olyan, az Európai Unióban értékesített bor, amelyet nem 2023. december 8. előtt állítottak elő és címkéztek fel, köteles lesz a címkén feltüntetni a fogyasztók számára az allergiára, az energiára, az összetevőkre és a tápértékre vonatkozó információkat. Az intoleranciára, allergiára és energiára vonatkozó információkat közvetlenül a bor fizikai címkéjén kell feltüntetni. Az összetevőkre és a tápértékre vonatkozó információk elektronikusan, QR-kódon vagy webes hivatkozáson keresztül is megadhatók. A QR-kód vagy webes hivatkozás nem irányíthatja a fogyasztót olyan weboldalra, amely marketing- vagy értékesítési információkat tartalmaz, vagy amely nyomon követi a felhasználókat. A QR-kódok számos előnnyel járnak, mivel egyszerűbbé, megbízhatóbbá és kevésbé költségessé teszik a megfelelőséget. További információ: Hogyan használjunk QR-kódokat az új uniós borcímke-szabályoknak való megfelelés érdekében? Az uniós borcímke-követelményeket aktualizáló törvénytervezet összefoglalása
*A potenciális allergének listája, amelyeket fel kell tüntetni a nyomtatott palackcímkén, ha a termékben jelen vannak: Az intoleranciák és allergének listája. (1); a) Gluténtartalmú gabonafélék, nevezetesen: búza, rozs, árpa, zab, tönkölybúza, kamut vagy ezek hibridizált törzsei, valamint ezekből készült termékek, kivéve: a) búza alapú glükózszirupok, beleértve a dextróz (1); b) búza alapú maltodextrinek (1); c) árpa alapú glükózszirupok; d) alkoholos párlatok előállítására használt gabonafélék, beleértve a mezőgazdasági eredetű etil-alkoholt is; 2. A gabonafélék, beleértve a mezőgazdasági eredetű etil-alkoholt is, nem tartalmaznak glutént. Rákfélék és ezekből készült termékek; 3. Tojás és ezekből készült termékek; 4. Hal és ezekből készült termékek, kivéve: a) vitamin- vagy karotinoidkészítmények hordozójaként használt halzselatint; b) sörben és borban finomítószerként használt halzselatint vagy izinglaszt; 5. Halzselatint és ezekből készült termékeket. Földimogyoró és az abból készült termékek; 6. Szójabab és az abból készült termékek, kivéve: a) teljesen finomított szójaolaj és -zsír (1); b) természetes kevert tokoferolok (E306), természetes D-alfa-tokoferol, természetes D-alfa-tokoferol-acetát és természetes D-alfa-tokoferol-szukcinát szójaforrásból; c) szójaforrásból származó növényi olajokból származó fitoszterolok és fitoszterolészterek; d) szójaforrásból származó növényi olajsterolokból előállított növényi sztanolészterek; 7. Szójababból származó növényi olajsterolok és -észterek. Tej és tejtermékek (beleértve a laktózt is), kivéve: a) az alkoholos párlatok előállítására használt savó, beleértve a mezőgazdasági eredetű etil-alkoholt is; b) laktit; 8. Diófélék, nevezetesen: mandula (Amygdalus communis L.), mogyoró (Corylus avellana), dió (Juglans regia), kesudió (Anacardium occidentale), pekándió (Carya illinoinensis (Wangenh. ) K. Koch), brazil dió (Bertholletia excelsa), pisztácia (Pistacia vera), makadámia vagy Queensland dió (Macadamia ternifolia) és az ezekből készült termékek, kivéve az alkoholos párlatok előállítására használt diófélék, beleértve a mezőgazdasági eredetű etil-alkoholt is; 9. A mezőgazdasági eredetű diófélék és az ezekből készült termékek. Zeller és az abból készült termékek; 10. Mustár és az abból készült termékek; 11. Szezámmag és az abból készült termékek; 12. Kén-dioxid és szulfitok 10 mg/kg-ot vagy 10 mg/liter össz-SO2-t meghaladó koncentrációban, amelyet a fogyasztásra kész állapotban javasolt vagy a gyártó utasításai szerint felújított termékekre kell kiszámítani; 13. Lupin és az abból készült termékek; 14. Kagylók és az abból készült termékek. NB! Ez a cikk nem tartalmaz jogi tanácsadást vagy garanciát a pontosságra. Mindig ellenőrizze a legfrissebb EU-s rendeleteket vagy más kormányzati rendeletek részleteit eredeti forrásokból.
]]>